wtorek, 30 lipca 2013

EGZOTYCZNY PRZEPYCH SMĘTNEGO BOGACTWA




BOLESŁAW CHROMRY’S TRIBUTE TO MARIAN KRUCZEK


03–18.08.2013
OTWARCIE: 02.08.2013 (PIĄTEK), GODZ. 20:30

Kuratorzy: Anna Kazimierczak, Mateusz Okoński
Koordynatorka: Renata Zawartka
W ramach Zbiornika Kultury 2013

Zdobyta przestrzeń Nowej Huty, krasnale, nadajniki-przekaźniki i Weselny Ziemniak dla Sanoka. O dziwnej sztuce w dziwnych czasach. Trudne powroty do bogactwa wysypisk wyobraźni PRL.


Marian Kruczek (ur. 1927 w Płowcach, zm. 1983 w Krakowie). Malarz i grafik, a przede wszystkim twórca rzeźb i instalacji wykonanych z surowców przemysłowych i odpadów produkcyjnych. Był związany z Nową Hutą, gdzie zamieszkał w 1956 roku, by podjąć inicjatywę ożywienia kulturalnego robotniczej dzielnicy. Projektował realizacje w przestrzeni publicznej, wśród nich istniejącą do dziś Zdobytą Przestrzeń w krakowskich Mistrzejowicach. Jego dawną pracownię w Kramach Dominikańskich na ulicy Stolarskiej upamiętnia metalowy byk o wdzięcznym imieniu Tępak stępak, będący jednym z wielu zoomorficznych tworów, czerpiącej z egzotycznego przepychu smętnego bogactwa śmietników PRL wyobraźni artysty.

Bolesław Chromry. Król dyskomfortu i Polski, rysownik, bajkopisarz, kuglarz, ilustrator, magister sztuki, Damian Siemień, Dawid Bratko, Ulrich von Jungingen. Asystent Bronisława Chromego, przyjaciel Jacka Stokłosy, wielbiciel Feliksa Dzierżyńskiego. Mieszka i pracuje w Internecie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz