czwartek, 23 sierpnia 2012

Zrób(cie) sobie ogród!” - spotkanie, film i bazar w Zbiorniku Kultury / Bunkrze Sztuki
czwartek 30.08, godz. 18.30, Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3A
"I Ty zostaniesz działkowcem!"


Kim są polscy działkowcy? Jak spędzają czas na działkach? Czy ogrody miejskie to tylko działki? Czy można mówić o nowym, młodym, pokoleniu na działkach? Jak działki budują miejskie wspólnoty i świadomość ekologiczną? Co zrobić, by miejskie ogrodnictwo kwitło? Czy prawo do miasta = prawo do działki?

Zapraszamy na spotkanie poświęcone działce jako zjawisku międzypokoleniowemu. Zajmiemy się zarówno społeczno-kulturowym kontekstem fenomenu działki, jak i kwestiami praktycznymi. Udział wezmą: Ewa Błachut (Polski Związek Działkowców), Łucja Piekarska-Duraj (projekt Dzieło-działka), Magdalena Zych (projekt Dzieło-działka, Muzeum Etnograficzne w Krakowie) oraz Anna Zabdyrska (artystka, projektantka, działkowiczka). Prowadzenie: Aneta Rostkowska.

Współorganizator: Muzeum Etnograficzne w Krakowie. W trakcie spotkania będzie można nabyć wydaną przez Muzeum publikację "dzieło-działka": http://etnomuzeum.eu/Wydawnictwa,13_dzielo_dzialka.html.

piątek 31.08, godz. 20.00, kino letnie przed Bunkrem Sztuki
Projekcja filmu o działkach pt. "Nasz rajski ogród", reż. Mano Khalil, Szwajcaria, 2010, 97 min

Społeczność reprezentująca 20 narodów używa 148 ogródków działkowych pod Bernem. Każdy ogródek ma własny domek, który stanowi centrum działki. Dla jednych jest to oaza ciszy i spokoju. Dla innych - miejsce rozrywki i towarzyskich spotkań. Przez miłość do Matki Ziemi i jej darów właściciele ogródków działkowych tworzą mikrokosmos pełen marzeń, tęsknot, radości i konfliktów. Chociaż szwajcarski koncept porządku ściera się tu z ideą improwizacji, przyniesioną przez przybyszów z innych krajów, miłośnicy ogródków radują się spędzanym tu czasem, pracą na powietrzu, własnym kawałkiem ziemi i zbiorami.
Współpraca: Małgorzata Jędrzejczyk / Fundacja Splot

sobota 1.09 , od godz. 11.00 przed Bunkrem Sztuki
Bazar kulinarny

Zapraszamy do wymiany i sprzedaży potraw i przetworów. Wykorzystajmy plony z naszych działek. Zapraszamy blogerów, restauratorów, kucharzy-hobbystów do wspólnego dzielenia się przepisami i potrawami.

Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu Bunkra Sztuki "po kapitalizmie" (moduł: życie codzienne) we współpracy ze Zbiornikiem Kultury.

Życie codzienne po kapitalizmie?!
Jak założyć bank czasu? Co to jest kooperatywa spożywcza? Jakie korzyści mogą płynąć z uprawiania działki? Czym spółdzielnia różni się od zwykłego przedsiębiorstwa? Jak samodzielnie zrobić meble z palet? Na czym polega oszczędny design? Jak naprawić rower?
W wakacje proponujemy cykl spotkań z osobami, które cechuje nietypowe podejście do różnych aspektów naszej codzienności – ciekawymi designerami, specjalistami od banków czasu, twórcami kooperatyw spożywczych i spółdzielni. Część z podejmowanych przez nich inicjatyw może stanowić alternatywę dla współczesnego kapitalizmu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą otrzymać praktyczną wiedzę! Nasi eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami i odpowiedzą na zadane im pytania.

Cykl towarzyszy projektowi Wymiary utopii.
Dofinansowano ze środków MitOst e.V.
Projekt powstał w ramach działań byłych stypendystów programu Edukacja obywatelska w działaniu Fundacji Roberta Boscha i Federalnej Agencji Kształcenia Politycznego.
Współpraca: Katarzyna Lorenc

Blog projektu: http://pokapitalizmie.blogspot.com/

UWAGA! GORĄCO POLECAMY ZAPRZYJAŹNIONE WYDARZENIE! -

01.09.2012 o 15:00 zapraszamy na recital fortepianowy a po nim na wspólne piknikowanie na trawie w parku im. Wojciecha Bednarskiego. Szczegóły na www.artforart.pl oraz www.fundacjasplot.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz