czwartek, 23 sierpnia 2012

KINO KAPITAŁ #14

KINO KAPITAŁ #14
26.08.2012 / godz. 22 / Plac Przed Bunkrem Sztuki

1) PAN SÓWKA I FRYZJER Z TARGÓWKA
2) PRAGENIA
3) ZĘBOLUDY
4) BOHATERSKA PAPUGA Z PSEM
+ słuchowisko 4 min.


Projekt „Nowe Legendy Miejskie” to literacki i filmowy projekt Fundacji Moma Film. Trwa od 2006 roku. Do tej pory odbył się w Warszawie (Praga i Targówek), Krakowie (Nowa Huta), na Śląsku (Katowice, Piekary Śląskie, Zabrze, Bytom, Chorzów, Ruda Śląska), na Podhalu (Nowy Targ) i na Podlasiu. Wzięło w nim udział ponad 1000 dzieci, zostały wydane dwie książki, nakręcono 6 filmów.

Praca składa się z kilku etapów – najpierw wymyślamy nowe legendy miejskie z dziećmi, p[racując w szkołach podstawowych, następnie wydajemy książki (wspólnie z Ha!Artem), potem przychodzi czas na filmy - najciekawsze pomysły dramaturgiczne rozwijamy aż do powstania scenariuszy. Następnie organizujemy produkcję - dzieci uczą się jak funkcjonuje plan filmowy, pracują nad scenografią, kostiumami, szukają lokalizacji, same występują.

Dajemy dzieciom możliwość filmowej przygody (od idei do premiery) - otrzymujemy w zamian niezwykłe legendy, które zostały zrealizowane przy pomocy zdolnych, profesjonalnych filmowców. „Zęboludy”, „Pragenia” i „Pan Sówka i Fryzjer z Targówka”, „Ufo w Piekarach” „Bohaterska Papuga z Psem” zapraszane są na polskie i zagraniczne festiwale, zostały nagrodzone na festiwalu Era Nowe Horyzonty. Dystrybucją filmów zajmuje się Krakowska Fundacja Filmowa. Filmy pokazywane są również dzieciom w całej Polsce przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej (Gutek Film).


ad.1) PAN SÓWKA I FRYZJER Z TARGÓWKA

Reżyseria: Leszek Dobrucki, Joanna Pawluśkiewicz, Marzena Popławska

Zdjęcia: Jan Cybis

Scenariusz filmu powstał na podstawie opowiadania klasy III Szkoły Podstawowej nr 58 w Warszawie.

Legenda opowiada historię Fryzjera, który postanowił zawładnąć światem fryzur. Za pomocą czarującej brylantyny swojego wynalazku,

sterroryzować cały świat - wszyscy czesali się jednakowo i całe życie poświęcali na pielęgnowanie swoich fryzur. Jednak nie wszyscy poddali się obezwładniającej sile Fryzjera. Okazuje się, że istniało miejsce w Warszawie, gdzie jego moc nie działała.


ad.2) PRAGENIA

Reżyseria: Maciej Olbrycht

Zdjęcia: Wojtek Zieliński

Kiedyś w miejscu gdzie obecnie jest Praga Północ żyli źli ludzie. Czarownica Pragenia mieszkała między nimi, jednak ze względu na swoją odmienność i oryginalność była prześladowana przez sąsiadów. Chcąc poprawić wzajemne stosunki postanowiła wydać przyjęcie. Niestety zostało zniszczone, a Pragenia, nie mogąc znieść dłużej takiego zachowania zaczęła czarować.


ad.3) ZĘBOLUDY

Reżyseria: Leszek Dobrucki

Zdjęcia: Wojtek Zieliński

Dziennikarka zaniepokojona dziwnymi doniesieniami z Pragi postanawia poszukać wyjaśnienia tajemniczej historii # podobno na ul. Ząbkowskiej porywane są dzieci, które następnie wracają do domu z wyborowanymi zębami i nowymi plombami.


ad.4) BOHATERSKA PAPUGA Z PSEM

Reżyseria: Marcin Sławek

Zdjęcia: Wojtek Zieliński

Film o tym jak pewna, odważna Papuga z ulicy Brzeskiej w Warszawie i jej przyjaciel Pies gaszą kolejny pożar na Pradze próbując ocalić dzielnicę,

która niedługo może odejść w zapomnienie. Film wymyślony przez dzieci z warszawskiej Szkoły Podstawowej, które w ramach warsztatów filmowych: "Nowe Legendy Miejskie" napisały scenariusz i wymyśliły sposób realizacji.


Fundacja Moma Film

Fundacja Moma Film powstała w 2000 roku. Produkuje filmy dokumentalne, krótkometrażowe, rejestruje spektakle teatralne.

Współpracuje z siecią kin studyjnych opracowując cykle przeglądów filmowych oraz z Nina, rejestrując wydarzenia kulturalne.

Od kwietnia 2006 roku zajmuje się projektem „Nowe Legendy Miejskie”, który łączy działalność edukacyjną i produkcyjną. Projekty Fundacji finansowane są m.in. ze środków: PISF, NINA, Wydział Kultury Dzielnicy Praga Północ, Austriacki Instytut Kultury Telewizja Polska, Miasto Wrocław, Krakowski Festiwal Filmowy, PLUS, Procter and Gamble

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz