poniedziałek, 13 sierpnia 2012

KINO KAPITAŁ # 11


KINO KAPITAŁ # 11
Czwartek 16.08.2012 , godz. 22, Plac przed bunkrem sztuki
KINO PAUZA zapraszają do ZBIORNIKA KULTURY na:
prezentację etiud dokumentalnych o Palestynie: WYSPY W MURZE

WSTĘP WOLNY

WYSPY W MURZE: prezentacja filmów na temat społeczno-kulturalnego rozczłonkowania Palestyny

Pokaz zestawu etiud dokumentalnych przedstawiających codzienne życie Palestyńczyków i ich zmagania z izraelską okupacją.


Pośród filmików zaprezentowane zostaną między innymi:


- „RCDF-Documentary“ prod. Sareyyet Ramallah Troupe (Palestyna), 2011, prezentuje ideę międzynarodowego festiwalu tańca współczesnego w Ramallah. (5 min).

- „Nasze słowa są ze szklanych kamyków", 2010, stworzony został przez nastoletnich uczestników projektu Sumer Media Academy prowadzonego przez Spafford Children’s Centre w Jerozolimie Wschodniej i Fundację Together Polska. Porusza trudną kwestię możliwości zakończenia konfliktu pomiędzy Palestyńczykami a Izraelczykami. (6 min).

- „Dokumenty B’Tselem“, 2011, to krótkie, amatorskie ujęcia codziennego życia dokonane przez Palestyńczyków z Gazy, Wschodniej Jerozolimy i Hebronu w ramach projektu dystrybucji kamer do archiwizacji zdarzeń w najbardziej newralgicznych miejscach Palestyny (10 min).

- „Susya“ reż. Yoav Gross, Dani Rosenberg, (Izrael), 2011, opowiada o starym człowieku z Susya, w Południowym Hebronie, który wraz z synem wybiera się do swej rodzimej wioski, obecnie izraelskiego stanowiska archeologicznego z ruinami starożytnej synagogi udostępnionego zwiedzającym, z której cała ludność palestyńska została w latach osiemdziesiątych wypędzona przez izraelską armię. (15 min).

- „Należę do tej ziemi“ reż. Jarosław Giermaziak i Tymon Wyciszkiewicz, 2010 Dokument-narracja, opowiadająca o beduińskim pasterzu z Południowego Hebronu, który w warunkach ciągłego wypierania jego wioski Umm Al-Kher przez izraelską osadę Karmel oraz niezrozumienia ze strony własnej społeczności, stara się realizować swe artystyczne zamierzenia. (24 min).


Filmy „„Nasze słowa są ze szklanych kamyków" i „Należę do tej ziemi“ współfinansowane były w ramach programu Polska Pomoc.

Czas trwania ok.90’

Etiudy zostały zebrane w ramach projektu „Ruchome Centrum Kultury“, prowadzonego przez Stowarzyszenie NOMADA i Fundację PCPM przy bliskiej współpracy z palestyńską organizacją DAR QANDEEL, współfinansowanego w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2011 r. oraz palestyńską A.M. Qattan Foundation.

Więcej o projekcie na stronach:
www.masaferyattacenter-pl.

tumblr.com (wersja polska)
www.masaferyattacenter.tum

blr.com (wersja angielska)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz