środa, 29 sierpnia 2012

"Zrób(cie) sobie ogród!” - spotkanie, film i bazar w Zbiorniku Kultury / Bunkrze Sztuki

1) czwartek 30.08, godz. 18.30, Bunkier Sztuki, pl. Szczepański 3A
"I Ty zostaniesz działkowcem!"

2) piątek 31.08, godz. 20.00, kino letnie przed Bunkrem Sztuki

Projekcja filmu o działkach pt. "Nasz rajski ogród", reż. Mano Khalil, Szwajcaria, 2010, 97 min


3) sobota 1.09 , od godz. 11.00 przed Bunkrem Sztuki
Bazar kulinarny


ad.1)
Kim są polscy działkowcy? Jak spędzają czas na działkach? Czy ogrody miejskie to tylko działki? Czy można mówić o nowym, młodym, pokoleniu na działkach? Jak działki budują miejskie wspólnoty i świadomość ekologiczną? Co zrobić, by miejskie ogrodnictwo kwitło? Czy prawo do miasta = prawo do działki?

Zapraszamy na spotkanie poświęcone działce jako zjawisku międzypokoleniowemu. Zajmiemy się zarówno społeczno-kulturowym kontekstem fenomenu działki, jak i kwestiami praktycznymi. Udział wezmą: Ewa Błachut (Polski Związek Działkowców), Łucja Piekarska-Duraj (projekt Dzieło-działka), Magdalena Zych (projekt Dzieło-działka, Muzeum Etnograficzne w Krakowie) oraz Anna Zabdyrska (artystka, projektantka, działkowiczka). Prowadzenie: Aneta Rostkowska.

Współorganizator: Muzeum Etnograficzne w Krakowie. W trakcie spotkania będzie można nabyć wydaną przez Muzeum publikację "dzieło-działka": http://etnomuzeum.eu/Wydawnictwa,13_dzielo_dzialka.html.


ad.2)
Społeczność reprezentująca 20 narodów używa 148 ogródków działkowych pod Bernem. Każdy ogródek ma własny domek, który stanowi centrum działki. Dla jednych jest to oaza ciszy i spokoju. Dla innych - miejsce rozrywki i towarzyskich spotkań. Przez miłość do Matki Ziemi i jej darów właściciele ogródków działkowych tworzą mikrokosmos pełen marzeń, tęsknot, radości i konfliktów. Chociaż szwajcarski koncept porządku ściera się tu z ideą improwizacji, przyniesioną przez przybyszów z innych krajów, miłośnicy ogródków radują się spędzanym tu czasem, pracą na powietrzu, własnym kawałkiem ziemi i zbiorami.
Współpraca: Małgorzata Jędrzejczyk / Fundacja Splot


ad.3)
Zapraszamy do wymiany i sprzedaży potraw i przetworów. Wykorzystajmy plony z naszych działek. Zapraszamy blogerów, restauratorów, kucharzy-hobbystów do wspólnego dzielenia się przepisami i potrawami.

Wszystkie wydarzenia realizowane w ramach projektu Bunkra Sztuki "po kapitalizmie" (moduł: życie codzienne) we współpracy ze Zbiornikiem Kultury.

Życie codzienne po kapitalizmie?!
Jak założyć bank czasu? Co to jest kooperatywa spożywcza? Jakie korzyści mogą płynąć z uprawiania działki? Czym spółdzielnia różni się od zwykłego przedsiębiorstwa? Jak samodzielnie zrobić meble z palet? Na czym polega oszczędny design? Jak naprawić rower?
W wakacje proponujemy cykl spotkań z osobami, które cechuje nietypowe podejście do różnych aspektów naszej codzienności – ciekawymi designerami, specjalistami od banków czasu, twórcami kooperatyw spożywczych i spółdzielni. Część z podejmowanych przez nich inicjatyw może stanowić alternatywę dla współczesnego kapitalizmu. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą otrzymać praktyczną wiedzę! Nasi eksperci podzielą się swoimi doświadczeniami i odpowiedzą na zadane im pytania.

Cykl towarzyszy projektowi Wymiary utopii.
Dofinansowano ze środków MitOst e.V.
Projekt powstał w ramach działań byłych stypendystów programu Edukacja obywatelska w działaniu Fundacji Roberta Boscha i Federalnej Agencji Kształcenia Politycznego.
Współpraca: Katarzyna Lorenc

Blog projektu: http://pokapitalizmie.blogspot.com/

UWAGA! GORĄCO POLECAMY ZAPRZYJAŹNIONE WYDARZENIE! -

01.09.2012 o 15:00 zapraszamy na recital fortepianowy a po nim na wspólne piknikowanie na trawie w parku im. Wojciecha Bednarskiego. Szczegóły na www.artforart.pl oraz www.fundacjasplot.org.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz