wtorek, 17 lipca 2012

KINO KAPITAŁ #3


KINO PAUZA oraz GLOBALE zapraszają

Czwartek 19.07.2012 , Parking Bunkra Sztuki, godz. 22


"Świński interes"
Tracy Worcester, Anglia
2009, 57 min

Jeśli fundamentem dzisiejszej kultury przemysłowej jest “optymalizacja kosztów”, to pogarda dla środowiska i prawa są jej głównymi filarami.

Optymalnym wytworem tej struktury są międzynarodowe korporacje - właśnie dlatego w świecie zdominowanym przez ponadnarodowy agrobiznes, tradycyjne rolnictwo w Polsce uznawane jest za problematyczny wyjątek.

W odpowiedzi na ten "kłopot", szef największego koncernu wieprzowego w USA przedstawił swoją wizję Polski:
pragnie ją zmienić w europejski stan Iowa. Amerykański sen?

Zmiana typu hodowli na post- fordowskie fabryki zwierząt, wymagana przez wielki przemysł i wspierana przez publiczne instytucje, oznacza, jak wskazuje Mike Davis, przekształcenie dawnych tradycyjnych zagród hodowlanych w piekło pełne ekskrementów, w którym żyją dziesiątki albo setki tysięcy zwierząt o osłabionym systemie odpornościowym, duszących się od gorąca i od smrodu gnojówki, a za to wymieniających się coraz szybciej czynnikami patogennymi ze swoimi towarzyszami niedoli.

Antybiotyki, utrzymujące przy życiu owy zwierzęcy obóz koncentracyjny, są rozwiązaniem bardziej „optymalnym” niż godne warunki hodowli. Zglobalizowany przemysł zdobył też na tyle dużą władzę polityczną, że "optymalizuje" również kodeksy prawa.


Fascynujący brytyjski dokument "Świński interes" ukazuje globalny wymiar dramatycznych efektów przemysłowej hodowli zwierząt i śledzi wpływ międzynarodowych korporacji na polskie rolnictwo: deficyt demokracji, tysiące świń bez dostępu do światła dziennego, poPGRowski krajobraz biedy wzbogaconej o zapach z wielkich jezior toksycznego gnoju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz