czwartek, 18 sierpnia 2011

Kuba Woynarowski: WERNALINA12 - 26 sierpnia 2011 r.
wernisaż 12 sierpnia godz. 21:00

Zbiornik Kultury
ul. Zabłocie 23
KRAKÓW


WERNALINA

Pod tym specjalistycznym terminem kryje się nowa wystawa solowa Jakuba Woynarowskiego, będąca zarazem ostatnią wystawą w Zbiorniku Kultury. Wernalina to hipotetyczny hormon wzrostu występujący w procesie wernalizacji - wyziębienia stymulującego kwitnienie roślin wieloletnich; brakujący element, którego istnienie nie zostało jeszcze potwierdzone przez naukowców.
Wystawa jest zbudowana wokół antagonistycznego zestawienia prac
o charakterze ożywionym, organicznym, podmiotowym oraz tych nieożywionych, mechanicznych i przedmiotowych. Kod kolorystyczny (pomarańczowy – czarny) jest osią przenoszącą ciężar ekspozycji na pole estetyczno-wizualne. Artysta przyjął rolę kuratora, budując wystawę za pomocą nowego zestawienia prac, będących częścią zamkniętych cykli (Stilleben, Maszyny samotnicze, Historia ogrodów).
Przestrzeń ekspozycji funkcjonuje jako cielesna całość, gdzie sugerowane przez artystę środowisko naturalne spotyka się z cywilizacją techniczną. Oddany w grafikach i instalacjach świat materii ożywionej przenika się na zasadach chaotycznej symbiozy z materią nieożywioną. Wernalina pojawia się w miejscu konfrontacji. Zapowiada prymat ciała - podmiotu w dobie porównywalnego do zamarzania rozwoju technologicznego.

kurator: Piotr Sikora

Fotorelacja z wernisażu 12.08.2011
fot. Mikołaj Perełkiewicz, Grzegorz Siembida
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz