wtorek, 30 lipca 2013

KINO KAPITAŁ #4




Kuracja

reżyseria: Maciej Cuske
scenariusz: Maciej Cuske
rok produkcji: 2004
czas trwania: 58
zdjęcia: Radosław Ładczuk
montaż: Anna Dymek
produkcja: Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy (obecnie: Wajda Studio)

Opis:
Ciechocinek, uzdrowiskowe miasto na Kujawach, do którego co roku przyjeżdżają tysiące ludzi. W krótkim czasie chcą wyleczyć dolegliwości i poprawić samopoczucie. Dancingi, koncerty, spacery, letnie słońce, wszystko wokół zaprasza i kusi. Bohaterowie filmu spotkali się w jednym sanatorium. Trzy tygodnie wspólnego turnusu to niewiele, ale może dopisze im szczęście.

Maciej Cuske »
Ur. 1972 w Bydgoszczy. Absolwent Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie. Zaczynał jako amator (I co wy na to, Gałuszko?, 12 000 kilometrów), w trakcie studiów uczestniczył w realizacji Ciszy (2003). Kuracja (2004), Antykwariat (2005) i Elektryczka (2007) zostały nagrodzone na Krakowskim Festiwalu Filmowym. Ponadto autor filmów dokumentalnych: Ahoj (2006), Katyń. 60 dni na planie (2007), Na niebie i na ziemi (2007). Laureat nagród festiwalowych, m.in. w Győr, Paryżu, Cieszynie, Łagowie, Wrocławiu i Toruniu.

nagrody na polskich festiwalach:
* Krakowski Festiwal Filmowy 2004 - Dyplom Honorowy
* Toruński Offowy Festiwal Filmowy 2004 - FLISAK, nagroda prezydenta miasta Torunia oraz Nagroda Publiczności
* Studencki Festiwal Filmowy "Węgiel", Cieszyn, 2005 - Nagroda dla najlepszego dokumentu


FILM REPREZENTOWANY PRZEZ KRAKOWSKĄ FUNDACJĘ FILMOWĄ

EGZOTYCZNY PRZEPYCH SMĘTNEGO BOGACTWA




BOLESŁAW CHROMRY’S TRIBUTE TO MARIAN KRUCZEK


03–18.08.2013
OTWARCIE: 02.08.2013 (PIĄTEK), GODZ. 20:30

Kuratorzy: Anna Kazimierczak, Mateusz Okoński
Koordynatorka: Renata Zawartka
W ramach Zbiornika Kultury 2013

Zdobyta przestrzeń Nowej Huty, krasnale, nadajniki-przekaźniki i Weselny Ziemniak dla Sanoka. O dziwnej sztuce w dziwnych czasach. Trudne powroty do bogactwa wysypisk wyobraźni PRL.


Marian Kruczek (ur. 1927 w Płowcach, zm. 1983 w Krakowie). Malarz i grafik, a przede wszystkim twórca rzeźb i instalacji wykonanych z surowców przemysłowych i odpadów produkcyjnych. Był związany z Nową Hutą, gdzie zamieszkał w 1956 roku, by podjąć inicjatywę ożywienia kulturalnego robotniczej dzielnicy. Projektował realizacje w przestrzeni publicznej, wśród nich istniejącą do dziś Zdobytą Przestrzeń w krakowskich Mistrzejowicach. Jego dawną pracownię w Kramach Dominikańskich na ulicy Stolarskiej upamiętnia metalowy byk o wdzięcznym imieniu Tępak stępak, będący jednym z wielu zoomorficznych tworów, czerpiącej z egzotycznego przepychu smętnego bogactwa śmietników PRL wyobraźni artysty.

Bolesław Chromry. Król dyskomfortu i Polski, rysownik, bajkopisarz, kuglarz, ilustrator, magister sztuki, Damian Siemień, Dawid Bratko, Ulrich von Jungingen. Asystent Bronisława Chromego, przyjaciel Jacka Stokłosy, wielbiciel Feliksa Dzierżyńskiego. Mieszka i pracuje w Internecie.

ODSŁONIĘCIE KAPLICZKI # 3



Małopolski Instytut Kultury ul. Karmelicka 27
02.08.2013 piątek
20:00

Temat: Szopka Krakowska 
Artystka: Cecylia Malik 



Szopka Krakowska:
Jest to smukły , wielopoziomowy ,wieżowy, bogato zdobiony, budyneczek, skonstruowany z lekkich nietrwałych materiałów. Charakteryzuje się on, zwłaszcza obecnie ,nagromadzeniem miniaturowanych elementów zabytkowej architektury Krakowa, fantazyjnie przetworzonych i wzbogaconych. Ma zaś służyć za godne miejsce przedstawienia wielkiej tajemnicy Narodzin Syna Bożego.
W XIX wieku w Krakowie wytworzył się jakby odrębny „ cech „ szopkarzy .Jego członkami byli przeważnie murarze zamieszkujący przedmieścia Krakowa . Sezonowość murarskiego zawodu – brak pracy w czasie jesienno zimowym- zmuszała ich do szukania w tym okresie dodatkowych zarobków, pozwalających na przetwanie trudnych miesięcy.
Szopkarstwo przekazywane było z pokolenia na pokolenie. Rozwój szopki został zahamowany przez wybuch 1 wojny światowej. Szopka wtedy prawie zniknęła z ulic Krakowa. W 1923 r. Muzeum Przemysłowe wznowiło spektakle jasełkowe, które przyczyniły się do wskrzeszenia szopek i na przedmieściach znów zaczęto je budować i obnosić po domach w okresie świąt. Szopka stała się jednak skromniejsza i obniżył się jej poziom artystyczny. Aby zapobiec zanikowi szopkarstwa, Jerzy Dobrzycki, przy poparciu władz miejskich w 1937 r. zainicjował coroczny konkursy szopek.
To właśnie na Rynku, u stup pomnika Adama Mickiewicza, co roku w pierwszy czwartek grudnia, krakowianie i turyści mogą podziwiać wspaniałą architekturę krakowskich szopek przyniesionych na konkurs, a następnie przez cała zimę podziwiać je na wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, które strzeże i pielęgnuje tą piękną tradycje.


Cecylia Malik prawnuczka Walentego Malika murarza i szopkarza ze Zwierzyńca, jednego z pierwszych twórców szopek. Wnuczka Włodzimierza Malika , tramwajarza i szopkarza ze Zwierzyńca, którego szopki znajdują się w wielu muzeach w kraju jak i za granicą. Córka Jana Malika, skrzypka, rzeźbiarza i szopkarza . Bratanica Stanisława Malika fotografa i szopkarza ze Zwierzyńca, który jest jednym z najbardziej aktywnych szopkarzy współczesnego Krakowa. Siostra Rozalii Malik, która wprowadziła do szopki krakowskiej swój indywidualny złocisty gotycki styl. Córka Anny Malik rzeżbiarki, która uczy warsztatu szopkarskiego młode pokolenia krakowian.
Cecylia Malik w raz z 5 siostrami brała udział w wielu konkursach szopek krakowskich. Jej szopka z 2001, roku, wzorowana na szopce pradziadka Walentego, wykonana wspólnie z mamą Anną Malik została zakupiona do kolekcji Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. W szopce co roku w czasie pokonkursowej wystawy, rodzina Malików odgrywa jasełka, które przechowuje jako swoją rodzinną tradycję. Jedna z szopek Cecylii z wczesnego dzieciństwa została wyrzucona z balkonu mieszkania na ulicy Smoleńsk 22/8 podczas performensu Justyny Koeke z domu Malik, również zdolnej szopkarki, jako wyraz sprzeciwu wobec gentryfikacji i obecnej polityki miasta wobec lokatorów.


Czym jest kapliczka?
W tym roku Zbiornik Kultury pod postacią “trójkąta bermudzkiego” (MIK, MOS, BUNKIER SZTUKI), postanawia powrócić do realizowanego niegdyś przez Małopolski Instytut Kultury, projektu ściennego tygodnika ulicznego K27.
W gablocie, mieszczącej się pod budynkiem MIK’u, na ul. Karmelickiej 27, będą dziać się różne niewyjaśnione zjawiska. Będzie to miejsce specyficznego kultu.
K27 stanie się swoistą “kapliczką” Zbiornika Kultury - gdzie będzie można na chwile zadumać się i odpocząć od codziennego zgiełku.
Co dwa tygodnie Zbiornik Kultury będzie prezentował w gablocie K27, prace kolejnych artystów, tych bardziej i mniej znanych. Każda z prac ma stanowić kapliczkę; poświęconą różnym zjawiskom tworzących to specyficzne miasto jakim jest Kraków.
Takie zjawiska kultury Krakowa jak: szopki, kopce, krypty, wianki i knajpy będące tajemniczym skupiskiem zamkniętych kręgów różnych ludzi, znajdą swoje miejsce w gablocie K27.
W zamian, drogi widzu, jeśli przyjedziesz zobaczyć K27, sam stwierdzisz, czy “doznanie” podczas spędzenia choćby chwili przy Kapliczce Zbiornika Kultury, dała ci wystarczającą satysfakcje; jeśli nie “duchową” to może choćby przez chwile zastanowisz się nad nieważkimi sprawami Twojej obecności na tym świecie.

misjonarz projektu: Xawery Deskur Wolski

KINO KAPIAŁ # 3








więcej na facebooku

WYWCZASY – zdjęcia
















więcej na facebooku


środa, 24 lipca 2013

KINO KAPITAŁ #3



BEZPIECZNE WAKACJE

Zbiór filmów instruktażowych jak bezpiecznie spędzić wakacje
Policjanci, Skauci i Nauczyciele

Celem ogólnopolskiej akcji Bezpieczne Wakacje w Kinie Kapitał 2013 jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, młodzież i dorosłych. Cel zostanie osiągnięty poprzez promowanie bezpiecznych zachowań we współpracy z instytucjami realizującymi funkcje publiczne oraz za pomocą Internetu i innych mediów.
Akcja adresowana jest do dzieci, młodzieży i dorosłych oraz instytucji publicznych takich jak gminy, szkoły, przedszkola, ośrodki i centra kultury, sportu i rekreacji, biblioteki, ośrodki pomocy społecznej i inne.

 


Kino Kapitał
Grupa Spirala
Zbiornik Kultury





Wywczasy


wystawa Artura Kłosińskiego 
otwarcie w sobotę 27 lutego o 20:00 
29 lipca – 23 sierpnia
15:00 – 19:00 
kurator: Andrzej Pałys


W lato warto się udać na wywczas, w podróż dłuższą lub krótszą, na wycieczkę. W lato warto się lenić, oddać słodkiej kontemplacji nicnierobienia. Ale co począć, kiedy społeczny imperatyw nakazuje czas spędzać kulturalnie i rozwojowo, choćby chodzić do muzeów lub na wystawy. Na prowincji jeszcze pół biedy, zapyziałe i puste muzea potrafią dać chwilę wytchnienia od skwaru. Gorzej w dużych i turystycznych miastach, takich jak Kraków, Wenecja czy Santorini... nic gorszego pod słońcem!!! Już erenburgowski demiurg – Mistrz Julio Jurenita mawiał: „Zwiedzanie muzeów, starych kościołów i lektura tzw. klasyków dostępne są tylko dla osób, nic wspólnego ze sztuką nie mających ani jako twórcy, ani jako odbiorcy, a mianowicie: dla handlarzy bydła, historyków sztuki i turystów rasy anglosaskiej”

Snujące się po muzeach i biennalach sznury ludzi ani ze sztuką, ani tym bardziej z wakacyjnym wywczasem nie mają nic wspólnego. Lepiej się powłóczyć, ze świeższym, wypoczętym okiem udać na obrzeża, bowiem sztuka tam już jest, zrobiona przez kogoś, czas i warunki atmosferyczne. Powstała 
zupełnie nieintencjonalnie, im bardziej nieintencjonalnie tym bardziej jej formy bywają wykwintne i doskonałe. Formy te dokumentuje Artur Kłosiński w cyklu Kosaara and people, będącym efektem niespiesznych perygrynacji.

Renesansowy pisarz włoski Baltazar Castiglione w swoim dziele Il Cortegiano (Dworzanin) wprowadził wartość nazwaną sprezzaturą. Miała ona cechować wykwintnego humanistę i jego dzieła. Oznaczała tak wypracowaną postawę życiową i twórczą, która ma w sobie wszelkie pozory nonszalancji i niemal leniwej 
łatwości. Może w letni czas warto pójść w swym lenistwie dalej. Dlaczego kontemplować sumiennie stworzone twory, maskujące swoje wypracowanie za pozorami nonszalancji, skoro można zdać się na formy doskonalsze, powstałe z czystego lenistwa i przypadku – formy ruderalne. Warto tu powrócić do przywoływanej już powieści Niezwykłe przygody Mistrza Julio Jurenity... Otóż 
kiedy Mistrz po raz pierwszy spotyka jednego ze swych uczniów – rzymskiego gałganiarza Ercole Bambucciego, ten zaprezentował się w sposób następujący: Signor, będę waszym guidem! Na rogu ulicy, obok niedawno spalonego trzypiętrowego domu, schwycił Jurenitę za rękaw: Proszę popatrzeć oto ruiny 
Rzymu!
  


Artur Kłosiński

Fotografik, studiował na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu – praca dyplomowa "Siergei Eisenstein". Twórca licznych projektów oscylujących wokół medium fotografii i filmu. Mieszka i pracuje w Poznaniu.
2009 - 2013 projekt artystyczny "Kosaara and people", publikacja fotografii.
2012, Lipsk, Klub polski, fotografia, kurator Bartłomiej Kiszka.
2010 - 2013 akcje performatywne w przestrzeni publicznej z grupą NO-MAD,
- 2013, Wenecja, Pawilon 0, NO-MAD, "Odświeżanie"
- 2012, Poznań, Mediations Biennale, NO-MAD - "Odświeżanie", Kurator: Tomasz Wendland.
- 2010, Poznań, Mediations Biennale, NO-MAD - "Odświeżanie", performance w programie głównym.
2008, Poznań, Stary Browar, Spektakl - akcja performatywna "Kosaara artysta współczesny", 
- nagroda "Offeusz" Malta Festival.
2005 - 2009, projekty artystyczne i interaktywne, www.citygallery.pl
Akcje interaktywne: "Trzepaki, bramki i Duchamp", "John Cage is good", "Figury woskowe".
2001 - 2009, Realizacja filmów dokumentalnych "miasta świata"
Tokyo, Barcelona, Roma, Warszawa, Budapeszt, Paryż.
2001, Tokyo, MMAC Festival, Prezentacja video art - "Lalki i druty", 
kurator Kyo Hoshino.

Andrzej Pałys 

Doktorant w IHS UW, krytyk, kurator. Publikował w "Lampie", "Przekroju", "Opcjach", "Dwutygodniku" i "Liberte". Wśród zrealizowanych wystaw, m. in.: Rauchen verboten! - Pali się!; Wiktor Dyndo - A lato było piękne tego roku; Dywaniarze, chceta k... dzieł, zróbta se sami - archiwa galerii Czyszczenie 
Dywanów; Chora sztuka.


afterparty po wernisażu w kawiarni Pauza In Garden

Małopolski Ogród Sztukiul. Rajska 12, 31-124
ww.mos.art.pl

Pauza In Garden
ul. Rajska 12, 31-12

KINO KAPITAŁ #2 - zdjęcia








więcej zdjęć na facebooku

ODSŁONIĘCIE KAPLICZKI #2 - zdjęcia




więcej zdjęć na facebooku

Bąkowski - zdjęcia











Spaghetti - zdjęcia










więcej na: facebooku